המדריך ליתרונות השימוש באופניים חשמליים

עובר אורח זר שיזדמן לאחד מרחובות העיר תל אביב יתקשה ככל הנראה להאמין כי עד לפני כעשור לערך אופניים חשמליים היו כלי רכב נדיר למדי בנוף התחבורה הישראלי, זאת אל מול הנוכחות של כלי תחבורה זה כיום. החל משליחי וולט או תן ביס, דרך ילדים הרוכבים את דרכם לבית הספר, עבור בהורים המסיעים תינוקות אלהגן וכלה בשלל אזרחים רגילים למדי העושה את דרכם היומית אל מקום העבודה.

הסיבה להצלחתם השל האופניים החשמליים אצל אזרחי ישראל נעוצה בכמה יתרונות בסיסיים הגלומים באופניים חשמליים והם:

עלות- אופניים חשמליים הם ללא ספק אחד מאמצעי התחבורה הזולים המוצעים לצרכן הישראלי ומחירם נע בין כמה אלפי ₪ עבור דגמים סטנדרטיים (ולעתים פחות מכך עבור אופניים משומשים) עד לכמה עשרות אלפי ₪ לדגמים נישתיים יוקרתיים דוגמת- אופני הרים חשמליים. עלויות טעינת האופניים ותחזוקה שוטפת גם הן מסתכמות בסכומים נמוכים למדי, לרוב כמה מאות ₪ לשנה. 

עניין משמעותי נוסף הוא היעדר חובת הביטוח (המוטלת למשל על בעלי רכבים פרטיים) אשר חוסכת לרוכב האופניים כמה אלפי ₪ בשנה. אם זאת יש לציין כי על אף שביטוח אופניים חשמליים אינו נדרש בחוק, הוא בהחלט מוצר ביטוחי ששווה לשקול את רכישתו, זאת לנוכח מספרןם הרב של תאונות דרכים בהן מעורבים רוכבי אופניים חשמליים.

רגולציה-באופן רשמי ובעקבות תיקוני חוק שנעשו בעניין זה קיימת חובת רישוי לנהגי אופניים חשמליים ואדם שאשר אינו מחזיק ברישיון נהיגה לרכב נדרש לעבור מבחן תיאוריה מיוחד על מנת להיות רשאי לרכוב על אופניים חשמליים. בפעול ועל כך יעיד ציבור גדול של ילדים קטנים המצוידים באופניים חשמליים, תקנות רישוי אלה אינן נאכפות ולמעשה כל מי אשר מבקש לרכב על אופניים חשמליים יכול לעשות כן, כמעט ללא חשש מסנקציה כספית או אחרת. 

קלות ונוחות– ברמה הבסיסית רכיבה על אופניים חשמליים אינה מחייבת מיומנות נהיגה יוצאת דופן ולכאורה כל רוכב אופניים רגילים יוכל להשתלט על המקבילה החשמלית באופן דומה. עם זאת יש לציין כי ישנם רוכבי אופניים בגרסה החשמלית המנצלים את היעדר האכיפה על מנת לרכב במהירויות גבוהות במיוחד. ביצוע רכיבה מסוג זה, במיוחד באיזורים אורבניים צפופים מחייב אוריינות נהיגה גבוהה, יכולת תגובה מהירה ושליטה מדויקת באופניים, זאת כמובן במטרה להימנע מתאונה ופגיעה בעצמכם או באדם אחר.

חנייה– מציאת חנייה היא ללא ספק אחד האתגרים המסתכלים ביותר עבור בעל רכב פרטי המגיע לגוש דן (או לאיזור דל בחנייה לרכבים אחר). השימוש באופניים חשמליים ללא ספק פותר בעיה זו וכל עמוד ברזל יכול לשמש כעוגן לנעילה והחניית האופניים.

פטור מפקקים– בחירה באופניים חשמליים כאמצעי תחבורה משמשת כתעודת פטור מעמידה בפקקים המייסרים איתם נאלצים להתמודד נהגי רכבים פרטיים ולרוב גם נוסעים בתחבורה ציבורית.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.